czwartek, 12 lutego 2015

Ćwiczenia na czaszy - zakręty na tylnych taśmach

Trenowanie zakrętów na tylnych taśmach wydaje się być nieco nietrafione. Można wyobrazić sobie kilka innych zadań, które będą bardziej przydatne młodemu skoczkowi. Zasady, przepisy, zalecenia - to wszystko są owoce pewnego długotrwałego procesu, który nieraz podąża troszkę inną ścieżką niż aktualna praktyka spadochronowa.

Sterowanie tylnymi taśmami jest zalecaną metodą wybrnięcia z opresji powodowanej choćby przez zakleszczoną lub zerwaną sterówkę.
Dziś wydaje się to nieco ekstrawaganckim zachowaniem. Spadochron główny nie działa jak trzeba, to przystępuje się do procedury awaryjnej i tyle. Nie ma żadnego kozakowania i usilnego trwania na niesprawnym spadochronie głównym.Nikt nie powie złego słowa skoczkowi, który przy zakleszczonej sterówce pozbędzie się głównej czaszy i otworzy zapas. A jeśli ktoś coś powie, to popełni olbrzymi błąd szkoleniowy. Pamiętajmy jednak, że jeszcze kilka lat temu można było spotkać okrągłe spadochrony zapasowe. Jakość lotu na spadochronie szybującym i okrągłym jest zupełnie różna. Można było powiedzieć, że duży spadochron szkolny był nadal "prawie zupełnie" sprawny, pomimo problemów z użyciem uchwytów sterowniczych.

Jeśli więc założymy, że student wykonuje takie ćwiczenia na swoim spadochronie, jak na poniższym filmie, to można również wytłumaczyć mu, że nie jest szczególnie dużym zagrożeniem używanie tylnych taśmy nośnych zamiast pozbywania się czaszy głównej i otwierania zapasu. I faktycznie tak jest, choć nawet to pisząc trochę się krzywię. Uważam, że zapasowy po to jest w naszym zestawie spadochronów, aby czasem go użyć.

Umiejętność sterowania tylnymi taśmami jest ważna

Jednak ćwiczenie manewrowania przy użyciu tylnych taśm to nie tylko przygotowanie do awaryjnego sterowania spadochronem. To zdobywanie umiejętności, to pogłębianie wyczucia spadochronu. To również utrwalenie dobrych nawyków trenowania zamiast bezsensownego bimbania na spadochronie lub pośpiesznego, spiralnego dążenia do lądowania przed innymi skoczkami. 
Sterowanie tylnymi taśmami może być przydatne podczas otwierania spadochronu, w celu uniknięcia potencjalnej kolizji, może być też bardzo przydatne, gdy zostaliśmy wyrzuceni daleko od strefy lądowania. Szybowanie na tylnych taśmach jest skutecznym sposobem wydłużenia lotu.

Uwaga!

  • Sterowanie tylnymi taśmami wymaga użycia większej siły, niż przy analogicznym manewrze wykonanym przy pomocy sterówki.
  • Spadochron reaguje nieco gwałtowniej, ponieważ podłączone do tylnej taśmy grupy C i D pociągają w dół większą powierzchnię czaszy.
  • Niekiedy możemy doprowadzić do niezamierzonego złamania spadochronu i niestabilnego zachowania.
  • Ćwiczenia należy skończyć nie niżej niż na 600 metrów! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz