sobota, 1 listopada 2014

Zakleszczona sterówka i zwykłe ratowanko

Historia z życia wzięta.

Wczoraj Marcin miał ratowanie. Zakleszczyła mu się sterówka. Chwilę powalczył po czym zrobił to, co winien był zrobić. 
Zlokalizował uchwyty i przesiadł się na specjalnie w tym celu zamontowany w zestawie drugi spadochron.

Przyczyna zakleszczenia okazała się prozaiczna. Kołek uchwytu sterowniczego wchodzi dość ciasno w łezkę linki sterowniczej.

Na ziemi wchodzi i wychodzi bez większego problemu. Gdy jednak linka jest naprężona, wtedy kołek zaczyna się blokować. Oczywiście, gdyby ktoś miał dużo większe doświadczenie mógłby sobie z tym poradzić. Jednak każda decyzja, która prowadzi do bezpiecznego lądowania na zapasowym spadochronie jest prawidłowa.

Do tej pory nikt na to nie narzekał. Jednak teraz okazało się to problemem, którego prostym rozwiązaniem było wykonanie zwykłego cutaway.

Nie ma co walczyć z awariami. Można spróbować pomóc głównemu spadochronowi, o ile wysokość na to pozwala. Zazwyczaj jednak każda walka powoduje rozproszenie uwagi.

Skoczek (32 skoki) w czasie swobodnego spadania ćwiczył przemieszczanie się do przodu i tyłu, zgodnie z zdaniem A/24/L/0,3/Przód-Tył/. Po wykonaniu prawidłowego rozejścia i zasygnalizowaniu zamierzanego procesu otwarcia skoczek przystąpił do otwarcia. Wyrzucił miękki pilocik z tzw BOC (biołsi) obserwując naprzemiennie napełnianie czaszy i wysokościomierz.
Na wysokości około 1247 metrów, gdy niezwłocznie po zjechaniu prostokątnego urządzenia hamującego tzw slajder rozpoczął proces przygotowania spadochronu do pełnego szybowania zauważył zjawisko "blocked toggle"
"Blocked toggle" wystąpił po prawej stronie czaszy (z punktu widzenia skoczka, z lewej strony z punktu widzenia kogoś, kto patrzy z naprzeciwka), skoczek kilkukrotnie zajebiście mocno szarpnął uchwyt ale nie spowodowało to ustąpienia zjawiska.
Na wysokości około 1067,4 metra skoczek podjął procedurę awaryjną. Na szybującym spadochronie zapasowym lądował w wyznaczonym lądowisku. Czasza główna, strasznie zmemłana spadła poza lotniskiem. Freebag (fribag) czyli swobodna torba spadła też poza lotniskiem. Wystąpiło na niej zjawisko "bridle twist".

Przyczyną zjawiska "blocked toggle" było zablokowanie uchwytu w sterówce.

Nie sformułowano zaleceń dotyczących tych zjawisk.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz