piątek, 29 sierpnia 2014

Bezpieczna separacja pozioma podczas wyrzutu skoczków

Jak długo czekać w drzwiach?

O separacjach podczas skoków można pisać równie często, co o zmniejszaniu rozmiaru spadochronu. Można mieć też nadzieję, że przynosi to jakieś pozytywne skutki - choćby świadomość zagrożeń płynących z ignorowania tych zagadnień.

Separacja pomiędzy grupami podawana jest w sekundach. Określa ją prowadzący skoki, komunikuje pilot lub wyrzucający. Przestrzegają zaś wszyscy skoczkowie, którzy są w danym wylocie.


Jeśli ogłoszona zostaje separacja 10 sekund, oznacza to, że po pierwszej grupie, grupa druga oddziela się od samolotu w dziesiątej sekundzie.
Czasem mylnie, dla swojej wygody, przyjmuje się, że po dziesiątej sekundzie druga grupa dopiero zaczyna się gramolić i ustawiać do wyjścia.
Owszem, dla tych z pierwszej grupy to dodatkowa odległość ale ostatnia grupa z samolotu, może już nie trafić do strefy lądowania.

Długość separacji będzie więc zależeć od prędkości samolotu, prędkości górnego wiatru, liczby grup na pokładzie samolotu i długości lądowiska. Wraz ze wzrostem siły wiatru górnego, prędkość przemieszczania się samolotu względem ziemi będzie maleć a separacje będą się wydłużały.
Dobrze pokazuje to tabela poniżej, gdzie zestawiono prędkość samolotu przemieszczającego się względem ziemi, dystans jaki pokonuje (kolorowane pola) w wybranych okresach czasu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz