czwartek, 2 stycznia 2014

Skoki spadochronowe - wiadomości ogólne

Skoki spadochronowe - wiadomości ogólne

Skoki z samolotu stają się coraz łatwiej dostępne i popularne. Po części powodowane jest to atrakcyjnością wizualną a więc i obecnością na Youtube. Po części tym, że skoki spadochronowe wykorzystywane są w reklamach promujących artykuły codziennego użytku. W głównej mierze przyczynia się jednak do tego przystępny system szkolenia spadochronowego.

Zazwyczaj pierwszym, bezpośrednim kontaktem ze skydivingiem jest skok tandemowy. Taka zabawa nie wymaga długotrwałego szkolenia ani większego zaangażowania skoczka, wszystko dzieje się niejako wokoło niego. To trochę jak lot zapoznawczy samolotem wraz z doświadczonym pilotem.

Jeśli ktoś jest zainteresowany właśnie takim początkiem najlepiej odwiedzić witrynę dotyczącą skoków tandemowych w Polsce i znaleźć sobie swojego instruktora oraz dogodne miejsce do pierwszego skoku z samolotu.

Skoki spadochronowe coraz częściej wykonywane są z wysokości 4000 metrów, pozwalając na niemal minutę swobodnego spadania.
W swobodnym spadaniu prędkość graniczna osiąga wartość 180-220 km/h w zależności od budowy ciała skoczka (i tandempilota). 

Skoki tandemowe

Skok tandemowy nie jest traktowany jako szkolenie spadochronowe. Jest więc wspaniałym źródłem relatywnie bezpiecznie uzyskanej adrenaliny ale jednocześnie jest ślepym torem w karierze skoczka. Skoki tandemowe możliwe są dzięki konstrukcji specjalnych, dwuosobowych systemów spadochronowych. Początkowo wymyślone dla potrzeb wojskowych szybko zaadoptowane zostały na potrzeby komercyjnej i ekstremalnej zabawy w skoki z samolotu dla tych, co nic jeszcze nie potrafią. Obecnie większość stref zrzutu (czyli lotnisk i lądowisk, na których skoki wykonywane są w dużej intensywności), koncentruje się przede wszystkim na skokach tandemowych. Są bowiem łatwiejsze w organizacji niż szkolenia spadochronowe, szczególnie w Europie środkowej, gdzie klimat nie sprzyja zanadto spadochroniarstwu.

Skoki tandemowe mogą przyczynić się do zainteresowania spadochroniarstwem ale dopiero szkolenie podstawowe otwiera przed kandydatem pełne spektrum możliwości skoków z samolotu a może i skoków BASE.

Na dzień dzisiejszy można przyjąć, że najbardziej popularne są dwie metody szkolenia podstawowego:

  • Szkolenie SL (Static Line) czyli skoki desantowe z automatycznym otwarciem spadochronu głównego oraz
  • Szkolenie AFF (Accelerated FreeFall course) czyli skoki z 4000 metrów w asyście odpowiednio wyszkolonych instruktorów AFF
  • Są też inne, mniej popularne metody, takie jak skoki na stabilizację, skoki IAD itp można jednak przyjąć, że ich popularność jest na tyle mała, iż nie ma potrzeby się nad nimi zanadto pochylać.

Ukończenie szkolenia podstawowego to początek przygody spadochronowej. Od tego momentu można kolekcjonować wiedzę i umiejętności umożliwiające zabawę w różnorodnych dyscyplinach spadochronowych, takich jak choćby:
  • Budowanie formacji FS,
  • Freefly i budowanie formacji FF,
  • Akrobacja sekwencyjna FS i FF,
  • Skoki w specjalnych kombinezonach ze skrzydłami (wingsuit),
  • Budowanie formacji na otwartych spadochronach,
  • Dynamiczne lądowania (swoop),
  • Skoki z deską - skysurf,


Bezpieczne uprawianie tych dyscyplin wymaga od skoczka poświęcenia dużo czasu, skoków i uwagi. Skoki spadochronowe mogą więc być pasją, która dostarcza radości przez długie lata. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz