sobota, 19 października 2013

Budowa spadochronu - softlink

Łącznik taśm nośnych i linek spadochronu.

Połączenie linek i taśm nośnych to miejsce, które czasem przenosi potężne siły. Dość powiedzieć, że niektóre twarde otwarcia spadochronu mogą doprowadzić do pęknięcia taśmy nośnej. 
Jeszcze 15 lat temu w zestawach spadochronów królowały metalowe, zakręcane łączniki. Miały kilka wad, między innymi: 


  • Mogły się rozkręcić podczas eksploatacji - trzeba było więc je oznaczać flamastrem i kontrolować, czy znaczki nie przesuwają się, 
  • Niszczyły metalowe pierścienie slajdera, trzeba było więc zabezpieczać je plastikowymi lub tekstylnymi bumpersami (od ‚bump’ który robi slajder zjeżdżając na dół) 
  • Bampersy musiały być zabezpieczone, gdyż podjeżdżając do góry mogły odkształcić spadochron, 
  • W spadochronach zapasowych trzeba było bawełnianą nitką związać linki, aby nie przesuwały się po łączniku i nie były nierównomiernie obciążane, 
  • No i wreszcie nie były tak mocne jak slinki Soft links zagościły najpierw w spadochronach głównych. Wynika to między innymi z faktu rygorystycznego testowania zapasów. Tam wprowadzić nowatorskie pomysły nie jest tak prosto. Obecnie producenci czasz spadochronowych dostarczają również swoje soft linki, w skrócie slinki. 

Soft link to linka, która jest wkłuta sama w siebie tworząc na jednym końcu oczko, podobne do pętli zamykającej czaszę. Z drugiej strony ma naszytą tekstylną blokadę. Na całej długości ma kilka ryglowań wykonanych maszyną do szycia. Slink przekłada się przez taśmę nośną i linki dwukrotnie, potem przekłada się pod blokadą i zakłada na nią. Połączenie slinkiem nie zagraża slajderowi a więc w dalszej eksploatacji nie są tak niszczone linki nośne.

Więcej na temat sprzętu spadochronowego i bezpieczeństwa skoków spadochronowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz