czwartek, 24 października 2013

Budowa spadochronu - freebag

Działanie freebaga to jedna z kluczowych różnic pomiędzy spadochronem głównym i zapasowym. 

Freebag trwale osiadł w polskim słownictwie spadochronowym. Jest to element systemu uprzęży z pokrowcem, w którym ułożona jest czasza spadochronu zapasowego. Dawniej nazwany by został wolna osłona czaszy ale wpływ języka angielskiego na międzynarodowe spadochroniarstwo jest potężny. Można nazwać go również wolną paczką ale słowo ‚wolny’ w przypadku spadochronu awaryjnego może się źle kojarzyć ze spowolnieniem. 

Zalety wolnej osłony spadochronu zapasowego: 

  • Pilocik sprężynowy odbija się od pokrowca przyspieszając otwarcie, 
  • Osłona nie jest połączona z czaszą spadochronu przez co spada zagrożenie zatrzymania procesu otwarcia przy zaczepieniu pilocika o ciało skoczka, 
  • Linki spadochronu ułożone są w kieszeni przyspieszając otwarcie, 
  • Szeroka i długa taśma łącząca pilocik z osłoną Dzięki działaniu wolnej osłony spadochron zapasowy możemy otwierać w każdej pozycji ciała. 
Mogę to potwierdzić swoimi doświadczeniami. Na ponad 27 ratowań tylko 7 musiałem zrobić, resztę popełniłem świadomie - obserwując jak działa system. Dzięki temu mogę poprzeć to swoim praktycznym wkładem. 

Natychmiast po oddzieleniu czaszy głównej otwieramy zapas. Nie czekamy na ustabilizowanie sylwetki - zarówno oczekiwanie jak i stabilna sylwetka mogą stanowić zagrożenie. 

Dobrze się dzieje, jeśli skoczkowie mogą popatrzeć na pracę mechanika, przy układaniu spadochronu zapasowego. Dobrze jeśli mogą dotknąć elementów systemu awaryjnego. Najlepiej, jeśli budowę zapasu zaprezentuje się, na początku. Szkolenie AFF to czas, nie tylko na technikę spadania, to czas na zrozumienie, jak działa system spadochronowy. 

Jeśli jesteście posiadaczami swoich spadochronów, to za każdym razem gdy trzeba oddać swój zapas do przełożenia zróbcie trening procedury, wyrwijcie uchwyty, zajrzyjcie do środka. To ważna wiedza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz