poniedziałek, 22 października 2012

Samolot Cessna 182

Cessna 182 Skyline to czteromiejscowy górnopłat napędzany jednym silnikiem tłokowym. Jest to jeden z najbardziej popularnych modeli amerykańskiego producenta Cessna Aircraft Company.

Choć montowane są różnego rodzaju silniki ich moc zwykle oscyluje wokół wartości 250 KM. To wystarczająca moc do lotów turystycznych oraz do prowadzenia szkoleń lotniczych. Jednak w przypadku skoków spadochronowych, brak silnika turbinowego powoduje, iż Cessna 182 używana jest do 3000 metrów.


182 to kameralny samolocik z możliwością podziwiania
pięknych widoków
Na całym świecie cessna 182 wykorzystywana jest chętnie do realizowania skoków tandemowych. Wynika to z faktu, że wystarczy jeden chętny na tandem, aby odpalić silnik i wykonać lot a potem skok. Małe strefy zrzutu położone w malowiczych sceneriach opierają więc swoją działalność o ten typ samolotu lub jemu podobne.

Szkolenia spadochronowe, podobnie jak w przypadku innych samolotów z silnikami tłokowymi, wolnossącymi ograniczone są do skoków niskich. Tu jednak pojawia się jeszcze problem nisko położonego usterzenia ogonowego. Skoki na linę desantową są bardzo dużym zagrożeniem i preferuje się szkolenie na IAD (instruktor trzyma miękki pilocik studenta). Szkolenie AFF z tego samolotu jest możliwe, czasem się je stosuje ale raczej jest to męczenie buły.

Niektóre dane techniczne samolotu Cessna 182 Skyline

  • masa startowa 1156 kg,
  • rozpiętość skrzydeł 11 m,
  • długość 8,84 m,
  • prędkość maksymalna 324 km/h,
  • pułap 5517m,
  • zasięg 1722 km


1 komentarz:

  1. Szkoda, że tylko wysokość jest ograniczona do 3000 metrów. Ale mimo wszystko to wystarczy na "turystyczne" skoki :)

    OdpowiedzUsuń